Schody do domu – jakie wybrać?

Schody są jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych każdego domu. Szeroka gama modeli, kształtów i wzorów pozwala na wybór schodów, z których z przyjemnością korzysta się na co dzień. Ważnym kryterium jest między innymi praktyczność. Schody muszą być również bezpieczne. Podstawową rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze schodów jest oczywiście materiał, z którego są one wykonane: do wyboru mamy drewno, stal lub PCV. Należy również zwrócić uwagę na wielkość, kolor i kształt stopni oraz balustrady, a także efekty dekoracyjne, jakie dają panele szklane czy innego rodzaju detale. Dokonując wyboru, pamiętajmy o bezpieczeństwie – warto zainwestować w antypoślizgowe, łatwe w czyszczeniu i konserwacji biegi schodowe.

Rodzaje schodów ze względu na konstrukcje

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe mają tylko jeden prosty bieg i składają się ze stopni o jednakowej szerokości. Wbrew pozorom tego typu konstrukcja zajmuje sporo miejsca, dlatego nie sprawdza się w małych pomieszczeniach. Doskonale pasują jednak do domów o niskich kondygnacjach, ale posiadających duże salony, gdzie elegancko uzupełniają wystrój wnętrza.Schody jednobiegowe skutecznie połączą również pierwsze piętro z antresolą, co jest ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że ten typ konstrukcji wymaga zastosowania nieparzystej liczby schodów, ponieważ zapobiega to nieprzyjemnemu stąpnięciu podczas wejścia na górę. Warto również wspomnieć, że ze względu na swoją prostą konstrukcję mogą być wykonane z dowolnego materiału, w tym z drewna i szkła (jeśli chcemy zastosować aranżację wnętrza bardziej podkreślającą te elementy), a nawet z betonu. Podobnie jest z balustradami i poręczami.

Schody proste z jednym zabiegiem

Schody proste z jednym zabiegiem charakteryzują się umieszczeniem kilku stopni w dolnej części. Pozostała część schodów jest biegiem prostym. Zajmują one dokładnie tyle samo miejsca co schody jednobiegowe, ale ich charakterystyczny kształt pozwala lepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń. Między innymi dlatego rozwiązanie to doskonale sprawdza się również w mniejszych pomieszczeniach. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest większa powierzchnia pozostawiona pod schodami – można ją wykorzystać na stworzenie schowka lub również łazienki.

Schody dwubiegowe ze stopnicą

Schody – schody podwójne z podstopnicą to piękne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w przypadku osób starszych i dzieci. Największą zaletą tej konstrukcji jest jej wygoda i stabilność, co zapewnia użytkownikom. Ich praktyczność stanowi niezaprzeczalną przewagę nad biegiem pojedynczym, gdyż dzięki swojej powierzchni konstrukcyjnej są szersze i wygodniejsze w użytkowaniu. Góry bieg schodów usytuowany jest równolegle do dolnego biegu natomiast podest między nimi ułożony jest prostopadle do obu biegów.

Schody trójbiegowe

Schody trójbiegowe to rodzaj schodów, których konstrukcja wymaga sporo miejsca. Jest to jednak bardzo wygodne rozwiązanie dla wysokich kondygnacji, a także powszechnie stosowane w domach z antresolami. Schody trójbiegowe można spotkać również w salonach, które mają dwie kondygnacje. W przypadku konieczności zastosowania schodów trójbiegowych należy obliczyć ilość miejsca, jaka będzie potrzebna na każdy poziom oraz zdecydować, czy ich otwór ma znajdować się na środku, czy na jednym z końców. Schody trójbiegowe składają się z dwóch lub więcej schodów głównych, które są połączone podestami. Każde schody zbudowane są oddzielnie i posiadają własną ściankę, dzięki czemu swoją konstrukcją przypominają drabinę.

Schody spiralne

Schody kręcone to specjalny rodzaj schodów, których bieg jest często kolisty lub półkolisty, w kształcie spirali. Schody takie oszczędzają miejsce, dlatego też doskonale nadają się do małych domów. Dodatkowo ich elegancja i wdzięk dodają wnętrzu domu nastrojowości. Schody spiralne są dość bezpieczne w użytkowaniu, jeśli są prawidłowo zamontowane, ale warto pamiętać, że ze względu na swoją konstrukcję są bardzo strome i niewygodne. Nie są też polecane do domów, w których mieszkają małe dzieci, ponieważ nawet przy zastosowaniu specjalnej spirali samodzielna wspinaczka może być dla nich trudna. Schody spiralne są stosunkowo tanie. Bardzo łatwo jest kupić ich gotowe elementy.   Najpopularniejszym sposobem jest wykonanie schodów spiralnych na zamówienie, z czego powszechnie korzystają właściciele domów jedno- i dwupiętrowych.

Schody zabiegowe

Schody klinowe z kilkoma stopniami zamiast podestu. Stopnie tych schodów są szersze od strony ściany i zwężają się ku stopniowi na krawędzi. Ich konstrukcja sprawia, że są mniej wygodne w użytkowaniu. Zajmują jednak stosunkowo mało miejsca, co sprawia, że stają się praktycznym rozwiązaniem.