Każdy wie, że oszczędzanie wody to świetny sposób na zachowanie czystego i ekologicznego środowiska. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, musimy oszczędzać zasoby i chronić zasoby naturalne tego świata. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad swoimi codziennymi nawykami i nad tym, jak można je ulepszyć. Jest wiele drobnych zmian, które mogą pomóc w oszczędzaniu wody. Oto pięć prostych wskazówek, od których warto zacząć:

Prysznic zamiast wanny

Wanny są świetne do relaksującej kąpieli, ale pozwalają też zaoszczędzić sporo wody. Jeśli używasz jej tylko do spłukiwania ciała, możesz zaoszczędzić nawet 500 litrów wody rocznie! Na jedną normalną kąpiel potrzeba by co najmniej 64 szklanek wody. To ogromna ilość wody do zmarnowania! Biorąc prysznic, z pewnością zaoszczędzisz wodę, ale możesz ją też wykorzystać do innych celów. Napełnij wannę wodą i użyj jej do spłukania naczyń, wykąp zwierzęta lub umyj samochód. Gdy woda nie jest tak bardzo potrzebna, o wiele łatwiej jest ją oszczędzać!

Używaj kranów tylko wtedy, gdy są potrzebne

Jeśli masz wąż lub zraszacz, możesz używać ich do dostarczania wody do ogrodu lub samochodu. Jednak na co dzień należy zakręcać kran, gdy myjemy zęby lub odstawiamy naczynia. Ręczne mycie naczyń może być bardziej pracochłonne, ale zużywa o wiele mniej wody niż bieżąca woda z kranu. Do tego dochodzi wspaniały efekt dźwiękowy!

Nie pozwól, by woda płynęła, gdy myjesz zęby

Pozwalanie, by woda płynęła podczas mycia zębów, nie tylko powoduje marnowanie wody, ale także może być bardzo frustrujące. Musisz pamiętać o zakręceniu i ponownym odkręceniu kranu, co może być bardzo irytujące. Poza tym, jeśli myjesz zęby przy cieknącym kranie, możesz połknąć trochę wody, która znajdzie się w żołądku. Może to powodować bóle brzucha i nieświeży oddech. Najlepiej jest zakręcić kran i puścić wodę obok szczoteczki do zębów, aby nie musieć pamiętać o niczym innym.

Sprawdzaj zużycie wody w domu

Jeśli chcesz oszczędzać wodę, musisz dokładnie wiedzieć, ile wody zużywasz w domu. Można to zrobić na kilka sposobów. Można użyć wodomierza, aby zmierzyć ilość zużywanej wody. Można także użyć licznika zużycia wody. Pozwoli to oszacować ilość wody zużywanej w domu.

Podsumowanie

Wanny są świetne do relaksującej kąpieli, ale mogą też oszczędzić sporo wody. Jeśli używasz jej tylko do spłukiwania ciała, możesz zaoszczędzić nawet 500 litrów wody rocznie! Do jednej normalnej kąpieli potrzeba by co najmniej 64 szklanek wody. To ogromna ilość wody do zmarnowania! Biorąc prysznic, z pewnością zaoszczędzisz wodę, ale możesz ją też wykorzystać do innych celów. Napełnij wannę wodą i użyj jej do spłukania naczyń, wykąp zwierzęta lub umyj samochód. Gdy woda nie jest tak bardzo potrzebna, o wiele łatwiej jest ją oszczędzać!