Mogłoby się wydawać, że włosy kręcone są bardziej podatne na łamanie niż proste, ale w rzeczywistości jest odwrotnie. Główną przyczyną uszkodzeń i łamania się każdego rodzaju włosów jest działanie wysokiej temperatury. Za każdym razem, gdy podkręcasz temperaturę w swoich narzędziach do stylizacji, zwiększasz ryzyko usmażenia swoich pasm i połamania końcówek. Szarpanie włosów kręconych może je również narażać na ciągłe obciążenie, co z kolei zwiększa ryzyko złamania i rozdwojenia końcówek. Jednak dzięki kilku prostym środkom ostrożności, możesz utrzymać swoje loki w dobrej kondycji. Oto siedem wskazówek, jak utrzymać grzywę w najlepszej kondycji.

Nie kupuj marketingowego szumu

Głównym powodem, dla którego włosy kręcone są bardziej podatne na łamanie jest struktura samego włókna włosowego. Włosy kręcone są bardziej delikatne niż proste, ponieważ mają mniejszą średnicę, mniej komórek i luźniejszą strukturę. Marketingowy szum wokół włosów kręconych dotyczy tego, jak je ujarzmić i wydobyć ich najlepsze cechy. Gdy zaczniesz przejmować kontrolę nad swoimi lokami, możesz je ujarzmić, ale możesz też uczynić je zdrowszymi poprzez delikatniejsze traktowanie. Włosy kręcone i proste różnią się od siebie pod względem struktury i reakcji na różne zabiegi. Wszyscy mamy na głowie różne rodzaje włosów, więc nawet jeśli masz włosy kręcone, ważne jest, aby wybrać odpowiednie produkty dla konkretnego typu włosów.

Przestaw się na produkty bez siarczanów

Włosy kręcone mają tendencję do bycia bardziej suchymi niż włosy proste i mogą być bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane nadmiernym stosowaniem produktów zawierających wysoki poziom laurylosiarczanu sodu (SLS). SLS to substancja chemiczna, która zapewnia dużą ilość piany podczas mycia włosów szamponem. Przejdź na produkty bez siarczanów, które zostały opracowane specjalnie dla włosów kręconych. Są one łagodniejsze dla włosów i rzadziej powodują rozdwajanie się końcówek. Stosowanie szamponu i odżywki przeznaczonych do włosów kręconych pomoże utrzymać Twoją grzywę w dobrej kondycji. Jeśli na składnikach widnieje napis „do włosów kręconych”, oznacza to, że zostały one opracowane specjalnie dla włosów kręconych.

Ułatw sobie szczotkowanie i czesanie

Szczotkowanie włosów, gdy są mokre, może powodować łamanie i uszkadzanie ich włókien. Choć kuszące jest przeczesywanie mokrych włosów w celu usunięcia plątaniny, może to spowodować ich splątanie i zmatowienie. Włosy kręcone są szczególnie delikatne, więc przeczesywanie ich grzebieniem o szerokich zębach jest najlepszym sposobem na rozplątanie ich. Jeżeli masz długie włosy, możesz użyć grzebienia o szerokich zębach, by delikatnie unieść je i oddzielić od nasady. Pomoże Ci to pozbyć się wszelkich kołtunów i sprawi, że włosy będą wyglądały na grubsze.

Wysusz i napraw włosy odżywką bez spłukiwania.

Niektóre rodzaje włosów kręconych mogą być bardzo suche, dlatego ważne jest, by od czasu do czasu zapewnić im zastrzyk nawilżenia. Włosy kręcone dobrze reagują na głębokie odżywki i produkty z dużą ilością składników nawilżających. Podczas mycia włosów, używaj odżywki, która została opracowana specjalnie dla włosów kręconych. Szukaj na etykiecie słów takich jak „hydrating”, „moisturizing” i „repairing”. Odżywka bez spłukiwania to kolejny świetny sposób na zwiększenie poziomu nawilżenia Twoich loków.

Stosuj produkty chroniące przed wysoką temperaturą

Jeśli często używasz narzędzi do stylizacji włosów, takich jak lokówka lub prostownica, suszarka lub dyfuzor, zdecydowanie powinnaś stosować produkt chroniący przed wysoką temperaturą. Włosy kręcone są bardziej narażone na złamanie z powodu większej ilości uszkodzeń spowodowanych wysoką temperaturą. W produkcie termoochronnym szukaj takich składników jak benzoesan sodu, alkohol etylowy i hydrolizowane białko roślinne. Pomogą one ograniczyć negatywne skutki działania wysokiej temperatury na włosy.

Zrezygnuj ze szczotki i używaj grzebieni z szerokimi zębami

Szczotkowanie włosów, gdy są one mokre, może powodować łamanie i uszkadzanie włókien włosów. Wszyscy chcemy uzyskać ładne, gładkie wykończenie na naszych mokrych włosach, więc kuszące jest chwycenie za szczotkę. Jednak zamiast uzyskać gładkie, lśniące wykończenie, jest bardziej prawdopodobne, że stworzysz loki, które będą kruche i podatne na złamania. Włosy kręcone są szczególnie podatne na łamanie, gdy są mokre, dlatego upewnij się, że używasz grzebienia o szerokich zębach, aby delikatnie podnieść i oddzielić włosy od nasady, aby pozbyć się wszelkich splątań. Grzebienie do włosów kręconych są specjalnie zaprojektowane do ujarzmiania i rozdzielania włosów kręconych, więc stanowią świetną alternatywę dla szczotek do włosów.

Włosy kręcone często uważane są za delikatne i podatne na łamanie, ale nie zawsze tak jest. Istnieje kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby utrzymać swoje loki w zdrowiu, w tym zmiana szamponu na bezsiarczanowy, łagodne czesanie i szczotkowanie oraz stosowanie produktów chroniących przed wysoką temperaturą. Następnym razem, gdy ktoś powie Ci, że kręcone włosy są bardziej podatne na łamanie, będziesz wiedziała lepiej.