Oświetlenie schodów czy korytarza to nie lada wyzwanie, ponieważ każde z tych miejsc charakteryzuje się tym, iż nie docierają do niech promienie słoneczne a w zastępstwie trzeba do nich zastosować sztuczne oświetlenie. A zatem, jakiego typu oświetlenie najlepiej sprawdzi się w miejscach najczęściej uczęszczanych w celu komunikacji?

Niezawodne oświetlenie na klatce schodowej czy na korytarzu jest szczególnie ważne w czasie nocy, ponieważ to najczęściej wtedy przemieszczamy się do innych pokoi a oprócz tego chcemy się poruszać po domu jak najbardziej dyskretnie. Świetnym rozwiązaniem dla tych miejsc są światła orientacyjne, które możemy zainstalować w postaci małych lamp LED, które niekoniecznie muszą być przytwierdzone na stałe do ściany, ponieważ dzięki taśmie lub gotowej listwie możemy lamy przyklejać i odklejać w dowolnym czasie. Warto zaznaczyć, że miejsce na korytarzu do zamontowania świateł wybieramy samodzielnie, a zatem trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż lampy zainstalowane w dolnych partiach ścian są najmniej oślepiające, a jednocześnie idealnie oświetlają nam miejsca, po których powinniśmy się poruszać. Do długich, nie za szerokich korytarzy, dodatkowo z wysokim sufitem poleca się zamontować na ścianach kinkiety, ponieważ dzięki temu uzyskamy świetnie oświetlone pomieszczenie a ponadto udekorujemy miejsce, które zwykle trudno zaaranżować. W małych przedsionkach lub wąskich klatkach schodowych swoje zastosowanie znajdzie również zamknięty plafonier, ponieważ pięknie oświetla sufit w postaci delikatnie rozproszonego światła, a jednocześnie nie zabiera dodatkowej przestrzeni, której pragniemy posiadać, jak najwięcej.

Warto pamiętać jeszcze, że korytarz to takie miejsce, przez które często przechodzimy, wchodząc np. do mieszkania, musimy też tam pozostawić rzeczy, bądź zabrać je i wyjść dalej. W związku z tym, do korytarza warto zamontować lampy z kloszami, które wysoce przepuszczają światło. Dzięki temu, będziemy posiadać znakomicie oświetlone miejsce, a przede wszystkim doskonale funkcjonalne. Jeżeli zależy nam na ruchomym oświetleniu, wówczas można zastosować w tym celu lamy z ruchomymi ramionami, które umożliwiają nakierowanie strumienia światła na dany obszar pomieszczenia. A jeśli chcielibyśmy stworzyć nowoczesny wygląd, ale również i praktyczny, to w tym celu polecamy zamontować oświetlenie w suficie podwieszanym.