Instalacja kanalizacji jest bardzo ważną kwestią przy budowie naszego wymarzonego domu, szczególnie dlatego, że powinna być ona szczelna, bezgłośna oraz bezwonna. Z powyższych oraz wielu innych powodów powinniśmy poznać elementy konstrukcji instalacji oraz dowiedzieć się jak uniknąć przykrych niespodzianek, które mogą się już pojawić na etapie montażu i w drodze długotrwałego użytkowania.
Kanalizacja zewnętrzna to część instalacji kanalizacyjnej wyprowadzonej na zewnątrz posesji. Jej celem jest dostarczenie ścieków do kanalizacji ogólnospławnej, zbiornika bezodpływowego, albo przydomowej oczyszczalni. Kanalizacja zewnętrzna składa się z następujących części: przewodu odpływowego, zasuwy burzowej, studzienki kanalizacyjnej, przykanalika oraz zbiornika bezodpływowego odpowiednio zaadoptowanego do kanalizacji ogólnospławnej, zbiornika bezodpływowego, bądź przydomowej oczyszczalni.
Wybierając materiały do instalacji kanalizacyjnej trzeba pamiętać by odznaczały się jak najwyższą odpornością na procesy starzenia. Do kanalizacji najlepiej sprawdzają się tworzywa sztuczne, z polichlorku winylu, polipropylenu, bądź polietylenu.
Bardzo ważnym elementem zewnętrznej kanalizacji jest zbiornik bezodpływowy, zwyczajnie określany szambem. Jest to istotna część instalacji, gdyż powinna być doskonale szczelna, z tego względu najbardziej poleca się wykorzystać do zbiornika takie materiały, jak: zagęszczony żelbeton bądź gotowy zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego jakim jest polietylen. Obojętnie czy wybierzemy pierwszy czy drugi wariant, trzeba pamiętać by zbiornik był dobrze osadzony w gruncie i odpowiednio zabezpieczony.
Najnowsze komentarze