Planując budowę domu nie możemy zapomnieć o prawidłowym odprowadzaniu wód opadowych, szczególnie dlatego, że nadmiar wody na posesji powoduje kałuże na terenie działki, a co gorsza zagraża fundamentom. Ażeby nie dopuścić do zawilgocenia domu oraz ścian zewnętrznych należy odpowiednio rozplanować studzienki, a także niezbędne w tym celu koryta liniowe.

Kiedy szczególnie polecane są koryta liniowe? Przede wszystkim w miejscach, gdzie na terenie działki wprowadzono nawierzchnie nieprzepuszczalne w postaci na przykład podjazdów brukowych czy też innych elementów z różnego typu płyt nawierzchniowych. Wyjątek może stanowić nawierzchnia zbudowana z płyt betonowych, zabezpieczonych drenażem oraz z przygotowanymi wcześniej wpustkami. Aczkolwiek i w tym przypadku, trzeba pamiętać, iż grunt musi być odpowiednio przepuszczalny by woda deszczowa mogła być dostatecznie odprowadzona.  O systemie odprowadzania wody powinniśmy pamiętać już na etapie projektowania domu, gdyż nawet kilkucentymetrowa warstwa zaległej wody na powierzchni posesji może sprawić nieodwracalne skutki, przeniknąć do ścian domu, a w przypadku większych opadów sukcesywnie zalewać piwnicę, doprowadzając tym samym do coraz to wyższego poziomu wilgoci w domu, a jednocześnie do coraz to słabszej izolacji posesji.

O korytach liniowych do odprowadzania wody opadowej powinniśmy także pamiętać, gdy chcielibyśmy zbudować przy domu taras ziemny odkryty. Dzięki odpowiednio wprowadzonym korytom liniowym wzdłuż ścian tarasu, najlepiej w kierunku uformowanego spadu, ziemia pod tarasem nie będzie nasiąknięta wodą, a także nie będą powstawały pod nim uszkodzenia spowodowane nadmiernie ostającą wodą deszczową.

Koryta liniowe powinniśmy instalować równocześnie w czasie montowania nawierzchni podjazdu czy też innych miejsc, gdzie będą występowały materiały nieprzepuszczalne, dzięki temu unikniemy dodatkowych prac, związanych z przebudową nawierzchni. Oprócz koryt należy utworzyć spad w odpowiedniej odległości od posesji. Wszystkie koryta wokół domu powinny być wyposażone w rusztowanie, które gwarantuje ograniczenie wpadnięcia zbędnych zanieczyszczeń. Instalacja koryt liniowych zawsze powinna być przemyślana i zaplanowana indywidualnie pod dany teren, włącznie z wprowadzeniem na posesję studzienek zbiorczych oraz wpustów podwórzowych.